Kas ir sesks?

Mājas sesks (fretka) – mustela putorius furo ir caunu (pēc citas klasifikācijas – sermuļu) dzimtas plēsējs – aktīvs, ļoti veikls un ar augstu intelektu apveltīts dzīvnieks.

Seski mājdzīvnieku statusā nebūt nav jaunums. Šie caunveidīgie ir pieradināti, kā minimums, 800 gadus atpakaļ, bet iespējams, pat antīkajos laikos. Viduslaikos tos izmantoja kaitīgo grauzēju iznīcināšanai un trušu medībās. Tikai nesen seski ir kļuvuši par dekoratīviem dzīvniekiem. Šodien šie caunveidīgie dzīvnieki ir populāri daudzās pasaules valstīs kā mājas mīluļi.

Seska mūža ilgums ir 8-10 gadi. Pieauguša dzīvnieka ķermeņa svars  vidēji ir 500-1200 g mātītēm un 1500-2500 g tēviņiem, bet ķermeņa garums ir vidēji 30-60 cm. Tēviņi ir ievērojami lielāki nekā mātītes, turklāt ļoti atšķiras no tām ar raksturu un ieradumiem.

Seska lepnums ir tā kažociņš, kas viskrāšņākais un visbagātīgākais ir ziemas laikā. Spalvu maiņa seskiem notiek divas reizes gadā – pavasarī un rudenī, tās laikā arī seska svars var pieņemties un samazināties pat par 30-40%.

Selekcijas rezultātā ir izveidotas dažādas sesku kažoku krāsas – izplatītas pamatā ir: sabulis (no tumšas līdz gaišai), pastelis un balti (albīni), pagaidām retums Latvijā ir melnie seski un dažādas eksotiskas nokrāsas.

Diezgan plaši ir izplatīts viedoklis, ka seskam piemīt ārkārtīgi nepatīkama smaka: atcerieties teicienu „smirdīgs kā sesks”. Protams, seskiem (tieši tāpat kā citiem dzīvniekiem) piemīt savs specifiskais aromāts. Bet šeit ir kāda nianse: patiešām spēcīgs aromāts raksturīgs tikai nekastrētiem sesku tēviņiem riesta laikā. Bet mātīšu un kastrēto tēviņu aromāts ir pavisam vājš, tas nedaudz atgādina muskusa un medus smaržu, un vairumam cilvēku tas ne tikai nav nepatīkams, bet pat patīk.

Seska raksturs un uzvedība ir interesanta un neatkārtojama. Šie ir ārkārtīgi kustīgi, veikli un aktīvi dzīvnieki, kam raksturīga inteliģence un viltība, bet tajā pat laikā, tie ir ļoti rotaļīgi un draudzīgi noskaņoti. Sesks var kļūt par īstu draugu un kompanjonu. Dažreiz nākas dzirdēt, ka sesks sevī apvieno gan suņa, gan kaķa iezīmes, bet patiesībā tas ir tikai ļoti aptuvens reālā seska rakstura apraksts.