Vairākums sesku meklējas laika posmā no decembra līdz augustam.
Meklēšanās pazīmes mātītēm – mātītei zem astes parādās „odziņa” – piebriedis zirņa lieluma izaugums. (skatīt attēlu )
jill
90% gadījumu meitenēm meklēšanās bez cilvēka iejaukšanās nepāriet un tam var būt postošas sekas.

Ja meklēšanās ilgst vairāk par trim nedēļām, seskam sāk izkrist spalvas, zūd svars, var rasties urīnpūšļa infekcijas, anēmija un asins izplūdumi, kas var novest pie nāves.

Anēmija, asiņošana un nāve ir kaulu smadzeņu mazspējas rezultāts, kad augsts estrogēnu līmenis nomāc asins šūnu veidošanos smadzenēs.

Anēmijas pazīmes: bālas smaganas, vājums pakaļkājās, mazi asins izplūdumi zem ādas.

Kā no tā izvairīties?

Aptuveni divu nedēļu laikā pēc „odziņas”parādīšanās jādodas uz veterināro klīniku un jāveic hormonu injekcija divas dienas pēc kārtas, viena – pirmajā dienā, otra – nākamajā (Latvijā šāda injekcija maksā aptuveni Ls 5). Injekcijas nomierinās mātītes organismu, uz laiku apturot meklēšanos. Apmēram divas nedēļas pēc injekcijas jāveic kastrācija (aptuveni Ls 30). Veikt kastrāciju bez hormonu injekcijas nedrīkst, jo dzimumorgāni meklējoties tiek stipri apasiņoti un operācijas laikā sesks var noasiņot. Operācija ir sarežģīta – tiek izņemta dzemde un olnīcas.

Šobrīd ir iespējams sesku meklēšanos apturēt bez operācijas – ar hormonu implanta palīdzību, proti, zem ādas tiek ievadīts pāris milimetru liels implants, no kura izdalās hormoni. Tā darbība ilgst aptuveni divus gadus, pēc tam implantu var ievadīt atkārtoti. Cena – ap EUR 100. Pagaidām nav veikti pētījumi, kādu iespaidu uz seska organismu tas atstāj ilgtermiņā.

Trešā iespēja ir mātīti pārot, bet to ieteicams darīt tikai profesionāliem sesku audzētājiem. Vairāk informācijas par to var apskatīt šeit – http://www.draugiem.lv/www.seskumilis.lv…

Meklēšanās pazīmes tēviņiem – meklēties tēviņi var sākt jau no piecu mēnešu vecuma, meklēšanās parasti sākas pavasarī un var ilgt pat sešu mēnešu garumā. Seska kažoks kļūst lipīgs, pavilna – dzeltenīga, uz ādas izdalās smirdīga viela, un sesks iezīmē teritoriju ar urīnu un gļotainu eļļu, atstājot slapjumu uz visa, kam lien pāri.

Mainās arī seska uzvedība, tēviņi var kļūt agresīvi gan pret cilvēku, gan citiem seskiem, tāpēc ieteicams sesku norobežot no pārējiem dzīvniekiem. Ja ir iespēja, jānodala kāda istabas daļa, kurā sesks varēs dzīvot meklēšanās laikā, tādā veidā pasargājot mēbeles no „iezīmēšanas”.

Ja mātītēm kastrācija ir nepieciešama, lai paglābtu tās no nāves, tēviņiem tas vairāk nepieciešams smakas un agresīvās uzvedības dēļ. Tēviņiem hormonu injekcijas nav jāveic un kastrācija izmaksā aptuveni Ls 20.

Taču ir arī dažas veselības problēmas, kuras var piemeklēt nekastrētu tēviņu, – liels svara pieaugums vai tā zudums, depresija, trauksme, kas var novest pie saslimšanas.

Tēviņu kastrēt drīkst tikai, ja tas ir pilnībā pieaudzis (10–12 mēnešu vecumā – gatavību procedūrai spēs noteikt tikai zinošs vetārsts), jo kastrācija aptur organisma attīstību. Ja operāciju veic priekšlaicīgi, orgāni nav līdz galam attīstījušies, un tas noved pie saslimšanas. 2–4 nedēļu laikā pēc kastrācijas smaka izzudīs un seska uzvedībā pamanīsiet patīkamas pārmaiņas.

Arī tēviņiem,tāpat, kā mātītem ir iespējams meklēšanos apturēt bez operācijas – ar hormonu implanta palīdzību, proti, zem ādas tiek ievadīts pāris milimetru liels implants, no kura izdalās hormoni. Tā darbība ilgst aptuveni divus gadus, pēc tam implantu var ievadīt atkārtoti.

Cena – ap EUR 100. Pagaidām nav veikti pētījumi, kādu iespaidu uz seska organismu tas atstāj ilgtermiņā.

Risks saslimt ar kādām slimībām ir vienmēr – kā nekastrētiem, tā kastrētiem seskiem un arī dzīvniekiem ar implantiem.