Vairošanai ir daudz iemeslu. Vieni vairo seskus fanātisma vai idejas dēļ, citi – redzamu un vienkāršu iemeslu dēļ: ieteica vetārsts, labi veselībai, daba prasa utt. Sesku vairošana peļņas dēļ ir tas iemesls, par kuru daudzi skaļi kaunas runāt. Naudaskāri sesku vairotāji parasti neapgrūtina sevi ar vairošanas smalkumu izzināšanu, bet profesionālu vairotāju padomus uzskata par veltīgu laika, spēku un līdzekļu tērēšanu. Bet viņiem arī reti ir tādi mazuļi, kurus nav kauns parādīt pat izvēlīgam pircējam.

Piemērs. Meitene Ļena, profesija – pārdevēja, kurai pieder klubā nereģistrēta sesku mātīte, no kuras īpašniece pagājušajā gadā ieguvusi 2 standarta krāsas labus metienus, nolēma nopelnīt naudu un iestājās klubā, lai sapārotu savu mātīti ar kluba sesku. Viņa saņēma pilnīgu un detalizētu speciālista atbalstu seska grūsnības uzraudzībā. Pēc 1,5 mēnešiem metienu apskatīja kluba speciālisti, kuriem ir ilgstoša pieredze sesku vairošanā. Metiena vidējās atzīmes bija 93-95 balles no 100. Ļenai tika ieteikts mazliet koriģēt barošanu un vitamīnu devas, lai paceltu metienu labākā kvalitātē. Atkārtota apskate tika noteikta pēc 2 nedēļām. Pēc norādītā laika 9 kucēnu metiens (1 metiena kucēns pēc kotēšanas tikai atdots kā „alimentu kucēns” un, kā izrādījās vēlāk, viņam paveicās), kurš iepriekšējā reizē tika novērtēts samērā augstu, šoreiz maksimāli izvilktu atzīmi „divi”: visiem mazuļiem bija „platforma”, bet pusei parādījusies „pleznainība”. Kluba vairotāji izteica vēlēšanos palīdzēt izvilkt šo rahītu. Jebkuram profesionālam atbildīgam vairotājam saprotams, ka rahītisks kucēns netiek pārdots, bet tikai „atdots labās rokās”. Jebkuram profesionālam vairotājam ir zināms, ja arī rahītisks kucēns ir izvilkts (ja nu noticis tāds brīnums), viņu nedrīkst PĀRDOT, bet, ja arī ir nolemts kompensēt kaut daļu audzēšanas izdevumu, tad ir JĀINFORMĒ pircēju par priekšā stāvošajām problēmām. Tas ir zināms speciālistiem un atbildīgiem cilvēkiem, bet tikai ne Ļenai. Ļena nolēma spēlēt uz visu banku. Viņa paturēja visus rahītiķus pie sevis un zvērēja, ka TAGAD (seskiem uz to brīdi bija 2 mēneši) viņa izpildīs visus solījumus. Klubs noteica 2 nedēļu termiņu. Pēc 2 nedēļām mēs saņēmām rezultātu: no 8 kucēniem, kuri palika pie Ļenas, 3 kucēni noslīka, bet atlikušos pie sevis paņēma sesku tēva īpašniece. Pie sesku tēva īpašnieces 1 kucēns nomira uz viņas rokām jau tajā pašā vakarā. 1 kucēns atradās uz dzīvības un nāves robežas (jebkura aktivitāte – rotaļas vai peldēšana noved pie sirdslēkmēm). Vienam no kucēniem bija spontāni visu locekļu lūzumi, viņš vienkārši nebija spējīgs pacelties uz ķepām – viņš tikai lien. Viens kucēns šobrīd no jauna mācās lieto pakaļkājas (dod dievs, ka iemācīsies), cits pūlas pacelties uz ķepām.

Meitene nomira tai pašā vakarā, kad viņu paņēma

Puika nomira pēc 3 dienām pēc 2 smagām lēkmēm

Attēlos mazuļiem ir 2,5 mēneši.

Gribat ko tādu? Aizmirstiet par vitamīniem! Turpiniet barot savas mātītes ar viskasiem, kitiketiem, pliku putru, pliku gaļu vai vienkārši ar vistas fileju un olu.

Lūk, kā izskatījās viena no cietušajām seskucītēm pēc „labiem” saimniekiem, kuri nesekoja viņas jau ilgstošam meklēšanās periodam. Meitenei jau attīstījusies slimība – anēmija.

mazulīte un viņas „cilpa”

Maņečka ir atradusi jaunus saimniekus, viņai veikts pilns ārstēšanas kurss.

Lūk, kāds mazulis piedzima nepieredzējušam vairotājam (piedzima vēl 12 kucēni un visi nomira pēc ķeizargrieziena)

Lūk, vēl vienas ilgstošas meklēšanās sekas, kas ar laiku noved pie nāves (visbiežāk, ja nesterilizē un nesāk produktīvu ārstēšanu ar normālu barošanu)

Neriskējiet ar neaizsargātu, Jums uzticīgu un līdz mūža galam mīlošu dzīvnieku veselību.

Tāpēc, lai izvairītos no šādām problēmām, gribu teikt: pērciet dzīvniekus tikai pārbaudītās audzētavās vai pie profesionāliem vairotājiem ..

Autors: Anna Volkova

Tulkojusi: Ingūna Stūriņa

RAHĪTS

Rahīts – slimība, kas veidojas vielmaiņas traucējumu un D vitamīna trūkuma rezultātā, izpaužas kā specifiska skeleta deformācija.
Ar rahītu slimojošiem dzīvniekiem ir traucēta normāla kaulu augšana. Tā izpaužas ar to, ka stobrkaulu epifīzēs pastiprināti veidojas skrimšļaudi, vienlaicīgi samazinās vai pilnībā apstājas pārkaļķošanās process. Normālo kaulaudu vietā izstrādājas osteoīdā viela, kura satur samazinātu kalcija sāļu daudzumu. Šis process skar visas augšanas zonas (kaulam augot gan garumā, gan resnumā).

Rentgena uznēmumos jāatēlo ribu strenālās daļas, ekstremitāšu kauli.
Rahīta gadījumā nereti sastopamas kaulu deformācijas, vērojami patoloģiskie lūzumi (lūzumi bojājuma vietā).

Etioloģija

Saslimšana rodas dēļ nepietiekama vai nepareizi sabalansēta kalciferola, kalcija un fosfora daudzuma, mātes un mazuļu barībā. Parasti ar barību dzīvnieki saņem provitamīnu D1, kurš ultravioleto staru ietekmē organismā (daļēji arī ādā) pārtop par D vitamīnu (kalciferolu). Arī vienveidīga barība veicina saslimstību ar rahītu, gremošanas trakta slimībām, samazina vitamīnu uzsūkšanos organismā.
Simptomi

Slimība izpaužas ar apetītes pasliktināšanos, gremošanas traucējumiem caurejas vai aizcietējumu veidā. Mazuļu locītavas ir palielinātas, pietūkušas, kauli deformēti, vērojama ķepu „pleznainība”. Tiek traucēta zobu maiņa, mazuļi atpaliek augšanā, spalva zaudē spīdumu, āda elastīgumu.
Ekstremitāšu, iegurņa, ribu, mugurkaula, galvaskausa kauli deformējas Parādās apgrūtināta elpošana, tahikardija, sirds mazspēja, anēmija. Kalcijs ir viens no svarīgākiem elektrolītiem, kurš piedalās sirds muskuļu darbībā.

Pirmās rahīta pazīmes parasti vērojamas, mazuļiem pārejot uz pieaugušo barību.

Diagnoze

Nosakot diagnozi tiek ņemtas vērā klīniskās pazīmes, dzīvnieka vecums un barošana.
Ārstēšana

Saules peldes un apstarošana ar ultravioletiem stariem. Barība tiek bagātināta ar kalcija sāļiem, fosforu, D3 vitamīnu (1-3 gr/dnn.)
Rekomendē ergokalciferola eļļas šķīdumu, kaulu miltus, samaltas, izžāvētas olu čaumalas – 0,05 g dienā. Tiek rekomendētas arī probiotikas – organismam labvēlīgi mikroorganismi, kuri palīdz atjaunot izjauktu zarnu mikrofloru, uzlabot vēdera izeju. Muskuļaudu nostiprināšanai ietaicamas ikdienas, 20-30 minūšu ilgas peldes.

Izmantoti materiāli un raksts: http://http://www.ferretclub.ru/

Fotogrāfijās redzamas bezatbildīgas sesku vairošanas sekas.
Ar rahītu slima sesku mātīte tika sapārota ar neskaidras izcelsmes sesku tēviņu „priekš veselības”.
Mazuļi tika baroti ar putrām un vistu sirdīm.
No vitamīniem tika dota pasta „8 in 1”, kura NESATUR kalciju.
Bildē attēlots 3 mēnešu vecumā miris seska kucēns. Spalva noskūta, lai varētu labāk izvērtēt slimības smagumu.
Plaušas neattīstītas, kauli deformēti, muskuļi pilnībā atrofēti.

Kucēns nav bijis spējīgs pārvietoties.
Visiem, kas vēlas nodarboties ar sesku audzēšanu, daudz un uzmanīgi jālasa materiāli par šo tēmu, jākonsultējas ar pieredzējušiem audzētājiem! Jāņem vērā, ka tik slima seska mūža ilgums ir mazāks par gadu.