Tā nu sanāca, ka mans mīļais Zooriņš 4 gadu vecumā iekļuva to nedaudzo (~ 10%) sesku skaitā, kam pēc kastrācijas hormonu ražošanu pārņēma virsnieres. Tapēc daudz laika pavadiju pētījot interneta plašumos jautājumus par šo problēmu.
l_256243292
Zoors ša gada sākumā. Virsnieres dara savu melno darbu, puika uzvedās kā nekastrēts (kastrācijas operācija ir bijusi jau 2009.gada maijā) , izkrīt spalva. Sākās viss pāgājušā gada decmbrī, sākumā palika plika mugura, tad vēders. Vēlāk palika plikāki abi sāni un ap kaklu un uz galvas! Izskatījās tā – it kā kāds ar skuvekli būtu nodzinis spalvu, izkrita pūka, pēdējais palika akotiņš šur tur.
Plika aste arī ir virsnieru saslimšanas viens no simptomiem, bet šoreiz tā ir neskarta, kaut aste plika bij iepriekšējā vasarā, kas mani jau tad darija nemierīgu, bet uz rudeni spalva atgriezās.
l_256243404
Mēnesi pēc hormona implanta ielikšanas – uzvedība atkal ir tāda kādai tai jābūt kastrētam seskam, vairs neskrienam pēc meitenēm, nebubinām ik uz stūra un nestiepjam vēderu pāri visam kam tikai var uzkāpt virsū:) . Sāni un mugura gan vēl ir pliki, jo pirmais ar spalvu sāk apaugt vēders.

Bildītē Zoors divi mēneši pēc hormonu implanta ielikšanas -Zoors ir apaudzis ar tik biezu spalvu, ka nevar caur to pat ādu saskatīt, spalva ir jau ~ 2 cm gara, bet vēl jau aug…:)

Neliels, ieskats šajā problēmā un tās risināšanā

_____________________________________

Ir daudz strīdīgu jautājumu slimības agrīnās diagnostikas un ārstēšanas jautājumos. Viens no svarīgākajiem momentiem gan veterinārārstiem, gan dzīvnieku īpašniekiem ir virsnieru slimību profilakse.

Faktori, kuri var ietekmēt virsnieru slimību attīstību:

I). Ģenētiskie –Izvēloties sesku vai mēs vienmēr domājam par seska izcelsmi, pārdomātu imbridingu , ģenētiski noteiktām slimībām vai par jaunveidojumiem tuviem radiniekiem. Zinot seska ģenētisko vēsturi, var prognozēt iespējamās problēmas nākotnē.

II). Fotoperiodisma ietekme- Sesks ir alas dzīvnieks, kurš daudz laika pavada tumsā, aktivitāti izrāda vēlu vakarā (dažreiz naktī) vai agri no rīta. Tas jaņem vērā: nedrīkst pagarināt gaismas dienu izmantojot mākslīgu apgaismojumu. Obligāti jāņem vērā sezonalitāte, t.i. dienas ilgums ziemas un vasaras periodos un jācenšas veidot līdzīgus apstākļus mājās.
Gaismas dienas saīsināšanās par 3 stundām mātītei var partraukt meklēšanos.

Zinātniece Mary van Dahm 5 gadu garumā veica pētījums ar 30 seskiem, kuriem gaismas dienas ilgums bijis 6 stundas. Pēc 5 gadiem tikai 3 tika konstatētas virsnieru slimības.

III). Apkārtējas vides temperatūras ietekme- jācenšas ievērot sezonai raksturīgu temperatūru.

IV). Agrīna (līdz 1 g.v) kastrācija (sterilizācija)-Pēc kastrācijas hipofīzes hormoni turpina sintezēties un ietekmēt nevis olnīcas/sēkliniekus kuru vairs nav, bet virsnieres, jo tiem ir hipofīzes hormonu receptori. Tāda pastāvīga stimulācija var izraisīt virsnieru audu hiperplāziju (palielināšanos), virsnieru adenomas (labdabīga audzēja), adenokarcinomas (ļaundabīga audzēja) vaidošanos.

___________________________________

Anglijas ārsti EmmaKeeble un AnnaMeredith 2008.gadā summēja pētījumu rezultātus un piedāvāja jaunu pieeju sesku kastrācijasjautājumos:
Mātītēm:

1). kastrāciju veikt veikt tikai olnīcu vai dzemdes slimību gadījumos;
2). pavasara periodā, kad mātītei sākas meklēšanās izmantot Proligestonu 50 mg uz 1kg seska svaru. Iespējamie blakus efekti kā : ādas reakcija (kažoka, ādas krāsas izmaiņas, alopecija – matu izkrišana), piometra (dzemdes strutains iekaisums) izmantojot šo medikamentu sastopams ļoti reti. Proligestona/Kovinana injekciju parasti veic 1 reizi gadā. Ja mātītei sākās atkārtota meklēšanās, tad injekciju arī atkārto. Proligestona/Kovinana efekts ir atgriezenisks, tas nozīmē, ka ar medikamentiem var atcelt hormona darbību.

3) GnRH (gonadotropin releasing hormone) implantu izmantošana. Tie ir kapsulu veidā, atgādina mikročipus un tos ievada zem ādas ik 18-24 mēnešus

Tēviņiem:
1) GnRH (gonadotropin releasing hormone) implantu izmantošana. Tie ir kapsulu veidā, atgādina mikročipus un tos ievada zem ādas ik 18-24 mēnešus.

2) ja jūs izvēlaties ķirurģisku kastrāciju, tad tai jābūt veiktai ne ātrāk, ka 8 mēnešu vecumā. Jo velāk, jo labāk.

3) ja jūsu sesks ir jau ķirurģiski kastrēts (vecumam, kura tika veikta operācija nav vairs īpašas nozīmes) un jūsu seskam nav virsnieru slimību pazīmju, tad arī jāimplantē GnRH profilaktiski lai uz priekšdienām novērstu virsnieru slimību attīstību.

(Rietumos impalntu parasti liek dažus mēnešus pēc kastrācijas)
V) vīrusa etioloģijas (izcelsmes) teorija. Pastāv teorija par vīrusi izraisītiem audzējiem, līdzīgiem kā cilvēka, primātu un grauzēju retrovīrusi, uz šo brīdi gan tas attiecībā uz seskiem nav pierādīts, nav atrasts šads vīrusa izraisītājs.
______________________________________

Diagnostika.

1) Klīniskās pazīmes:

a). asimetriska alopecija (spalvas izkrišana) –parasti sākas ar asti, pakāpeniski pāriet uz muguru, sāniem, kaklu, līdz pat pilnīgam spalvas iztrūkumam. Dažreiz ir ādas iekaisums (dermatītis);

b). kastrētām mātītēm palielinaās vagīnas izmēri (cilpa);

c). Raksturīga meklēšanās uzvedība, kastrētiem seskiem;

d). Prostatas iekasums, prostatas adenoma, prostatas vēzis.

2) Laboratoriska diagnostika: Asinīs janosaka virsnieru hormonu līmenis: Androstendionam, 17-ОН-Progesteronam, estradiolam.

3) Ultraskaņas diagnostika.
4) Kompjutera tomografija.

Jāpiebilst gan , ka ne laboratoriska, ne ultraskaņas diagnostika sākumstadijā var nedot vajadzīgos rezultātus un neko neuzrādit!

Ārstēšana

1.Ķirurģiskā (visvēlamākā):
а). Unilaterāla adrenalektomija (ja bojāta tikai viena virsniere – to izoperējot)
б) bilaterāla adrenalektomija (ja bojātas abas virsnieres – izoperē abas). Nelielam % sesku pēc šī ārstēšanas veida izmantošanas nepieciešama hormonu aizstājterapija. Rietumos arvien vairāk pieaug nosliece uz bilaterālu adrenalektomiju.

2.Medikamentoza:
а). GnRH antagonistu izmantošana:
Leuprolid (Lupron), Deslorelin, Suprelorin;
b). androgēnu blokatoru izmantošana;

c). melatonīns

Slēdziens

Virsnieru slimību profilaksē atslēgas moments ir seska uzturēšanai, imitējošai dabisko (uz balkona/voljerā visu gadu – tādā gadījumā temperatūras režīms un fotoperiods būs vistuvāks dabiskajam. Ja tas nav iespējams – neizmantot mākslīgu apgaismojumu tumšajā diennakts laikā, vairāk vēdināt telpas) un pareizai pieejai dzīvnieku kastrācijai.

Latvijā MK noteikumi aizliedz turēt dzīvniekus uz balkoniem un lodžijām!

Perspektīva ir sesku kastrācijai, kā arī virsnieru slimību profilaksei un ārstēšanai, GnRH implantu izmantošana.

________________________________________________
Nekastrētiem dzīvniekiem tas dod:

Mātītēm: Izvairīties no kastrācijas operācijas, kad ir operācijas un narkozes sarežģījumu risks.

Tēviņiem: Daudziem ir aktuāls jautājums „tēviņam jābūt„pilnvērtīgam””, bet viņiem nepatīk tēviņa smaka. Implantējot GnHR, tēviņš paliks „pilnvērtīgs”, smaka pazudīs un nebūs dzimumam raksturīgas uzvedības. Pēc implatnta darbības beigām tēviņš var tikt izmantots vaislā.

Pēc GnHR implanta ielikšanas samazinas virsnieru slimību risks.

Ja jūsu dzīvnieks ir jau kastrēts:

a). jūs varat implantēt GnHR un jau savlaicīgi samazināt virsnieru slimību attīstības risku
b). Ja jūsu dzīvniekam ir hiperadrenokorticizms, bet operācija nav iespējama (problēmas ar nierēm, sirdi, aknām), tad GnHR (kombinācijā ar melatonīnu vai bez ta – atkarībā no alopecijas izteiktības) palīdzēs samazināt androgēnu ietekmi uz virsnieru audiem un palēnināt slimības attīstību;
c). Ja jūsu dzīvnieks ir jau izoperēts, bet otra virsniere ir jau iejaukusies procesā un producē lielu hormonu daudzumu, Melatonīna implants nevar 100% nodrošināt dzīves kvalitāti (kažoku, uzvedību, aktivitāti), tad GnHR
(kombinācijā ar melatonīnu vai bez ta – atkarībā no alopecijas izteiktības) palīdzēs samazināt androgēnu ietekmi uz virsnieru audiem un palēnināt slimības attīstību;

d). implantējot GnHR tiek samazināts prostatīta risks (hiperadrenokorticizma gadījumos tas attīstas 70% gadījumos).

____________________________________________________________________

Izmantots Mnogobukova N. O. raksts.

Informācija vākta interneta plašumos , forumos un sarunās ar vetārstiem un audzētājiem, kuriem nav sveša šīproblēma.

Paldies J.Gabnei, īpaši par medicīnisko terminu tulkojumiem .

Inga Galiņa – Vasiļijeva